Jesień w Koszycach


Międzynarodowy Maraton Pokoju, Festiwal Teatrów Środkowej Europy, Święto Wina - to tylko niektóre imprezy, które oferują jesienią słowackie Koszyce.


7630654
162

Kultura najlepiej smakuje jesienią!
Dlaczego? Podczas wakacji w teatrach miała miejsce przerwa w pracy, wszyscy byli na urlopach, a koncerty i przedstawienia przeżywały ogórkowy sezon. We wrześniu jednak deski teatrów ponownie ożywają, a wybranie się wtedy na kulturalną imprezę jest jak dobry posiłek po długim poście – wtedy smakuje najlepiej. Pierwszy tydzień września należy w Koszycach do teatrów. Festiwal teatrów Środkowej Europy z przedstawieniami zespołów teatralnych ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier odbywa się w klasycznych pomieszczeniach teatralnych, na ogromnym podium na Hlavnej Ulicy, w  namiocie, pracowniach czy salach prób.

screen sk jpg

Hlavná ulica czerpie również inspiracje z  wydarzenia, które rozpoczęło się od rywalizacji, a skończyło na współpracy. Nie po raz pierwszy bowiem odbyła się tu uroczystość przyznania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2013, która odbyła się w  formie wielkiego koncertu galowego o różnej tematyce. W 2010 roku koncert był poświęcony współpracy Preszowa i Koszyc, a wzięło w nim udział 10 000 ludzi. Koncert galowy to miejsce interesujących i  zaskakujących spotkań muzyków czy artystów w niepowtarzalnej atmosferze. To również dowód na to, że rywalizacja między artystami a widzami jest jedynie fikcją, ale niezmiernie motywującą i inspirującą. Przed rokiem na podium koncertu galowego 2 w 1 zmieniały się po sobie dwa największe miasta położone we wschodniej części Słowacji, w tym roku są to dwa największe miasta kraju: Koszyce i Bratysława.
Ale jeśli takie pojmowanie kultury jeszcze ciągle nie jest tym czego szukacie, co powiecie na odrobinę jazzu? Wspaniałe kompozycje od najlepszych muzyków – to charakteryzuje dwa jazzowe festiwale, które odbywają się w mieście. Jazz festiwal ma swoją tradycję od 1995 roku, a festiwal JAZZ FOR SALE nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce w legendarnym Klubie M na ulicy Moldavskej, w którym to klubie od chwili rozpoczęcia jego działalności w 1986 roku nieprzerwanie grano jazz przynajmniej raz w  miesiącu. Goście mogą rozkoszować się dźwiękami najlepszych jazzowych utworów z całego świata w bardziej lub mniej tradycyjnych, jak również klubowych pomieszczeniach.


 Biesiadować czy degustować? A czemu nie wszystko na raz!
Głównym motywem tegorocznych uroczystości związanych ze świętem wina we wschodniosłowackiej metropolii jest tradycja kontra nowoczesność. W dwóch miejscach – na terenie muzeum archeologicznego na Dolnej Bramie /Dolnej bráne/ oraz na ulicy Pri Miklušovej väznici prezentowane są dwa sposoby picia wina. Tradycyjny, „biesiadny“ sposób związany z cygańską i  tradycyjną muzyką będzie prezentowany na Dolnej Bramie, natomiast ten nowoczesny, „degustacyjny“ związany z przeprowadzanymi degustacjami, muzyką chill-out, a być może również kuchennym show odbędzie się na ulicy Pri Miklušovej väznici. W uroczystościach weźmie udział prawie trzydzieści winiarzy z regionu, z Tokaju, ze Słowacji, z Czech, Morawy, jak również z zagranicy.

screen sk2 jpg

Częścią imprezy będzie tradycyjny korowód, nowoczesne degustacje i łączenie jedzenia z winem. Na tą wspaniałą podróż śladami chyba najbardziej stylowego napoju pozwólcie Państwo zaprosić się do Koszyc od czwartku do soboty, w dniach 22 - 24 września.
Nie śpijcie w noc poprzedzającą maraton!
Najstarszy maraton na europejskim kontynencie i drugi najstarszy na świecie odbywa się od 1924 roku właśnie w Koszycach. Zawsze w pierwszą niedzielę października atrakcyjna miejska obwodnica zapełni się maratończykami, półmaratończykami, a także rodzinami z dziećmi, dla których odbywa się minimaraton na dystansie 4,2 kilometra. Ale w ten weekend do Koszyc warto przyjechać, nawet jeśli nie chcą Państwo bać udziału w maratonie. Tętniące życiem miasto, wspaniała atmosfera, entuzjazm dopingującego tłumu, po prostu – w ten weekend Koszyce ożyją jak jeszcze nigdy w tym roku. Ogromną zasługę ma w tym również kolejna impreza w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Koszyce 2013, a mianowicie Biała noc – Nuit Blanche.

 

Podczas pierwszej październikowej, sobotniej nocy miasto przejdzie na dzienny tryb życia. Wypełnią je instalacje świetlne i ludzie, którzy będą zachwycać się tym artystycznym festiwalem muzyki i świateł. Przystanki na nocnej trasie przez miasto zmienią wieczór przed Maratonem Pokoju na niepowtarzalne przeżycie i będą okazją do zaprezentowania się wiodących słowackich i zagranicznych artystów. Instalacje muzyczne i świetlne sztuki współczesnej tchną światło, dźwięk i życie w pogrążone w nocy miasto, a w tym unikatowym festiwalu świateł noc stanie się biała.  
Inspiracje metalem i zabawa ze słowami.
Wizyty w muzeach nie leżą w naturze Słowaków. To ogromna strata, ponieważ sztuka, którą można tam dziś znaleźć dalece różni się od tego, co większość z nas zwykła pamiętać z lat szkolnych z obowiązkowych wyjść do muzeum.

screen sk1 jpg

Tylko w samych Koszycach mieści się na przykład Słowackie Muzeum Techniki /Slovenské technické muzeum/, gdzie tradycyjnie we wrześniu odbędą się warsztaty młodych artystów Metal Inspirations, gdzie metal, sztuka i design połączy młoda twórczość studentów. Z tego miejsca mogą się Państwo również wybrać obejrzeć stałe ekspozycje górnictwa, metalurgii, czy astronomii. Design to jeden z elementów, pomiędzy którymi oscyluje również koszycki artysta Peter Pacák, do kolejnych należą ceramika, rzeźba i restauracja zabytków. Jego monograficzna wystawa we Wschodniosłowackiej Galerii Koszyce /Východoslovenská galéria Košice/ pod tytułem Play with Playwords będzie trwać miesiąc do 9 października.
Dynie, duchy, owadożerne rośliny, ale również Sándor Márai.Nadchodzi październik.
Znają Państwo nazwisko pisarza, którego książki w niemieckim kręgu czytelniczym są wydawane w rekordowych nakładach? Wiecie kto jest jedną z  najbardziej znaczących postaci europejskiej literatury XX wieku? Czyj styl jest porównywany ze stylem Thomasa Manna, czyje dzieła w ostatnim czasie odkryto na nowo i kto często wspomina o Koszycach – mieście w  którym się narodził? Odpowiedź brzmi Sándor Márai. Jeśli zastanawiacie się, co przeczytać przy filiżance herbaty podczas coraz dłuższych jesiennych wieczorów, dzieła tego koszyckiego rodaka mogą być wspaniałą inspiracją. Pierwszym krokiem do tego celu może być poznawanie jego działalności w drugim największym słowackim mieście. W październiku, w  Koszycach otworzony zostanie pokój poświęcony jego pamięci i oficjalna wystawa „Śladami Sándora Máraia“. Wystarczy przyjść do Centrum Obsługi Zwiedzających.
Więcej deszczu, niższe temperatury, zbliżająca się zima. W październiku dni stają się krótsze, jest więc czas, aby wymyślić nową zabawę po swojemu. Mogą Państwo zignorować amerykańskie święto Halloween, ale dyni jesienią pominąć nie można. A już na pewno nie w  Ogrodzie Zoologicznym, czy Botanicznym, gdzie w drugiej połowie października poczyniono już specjalne przygotowania. Od 25 października koszyckie ZOO zaplanowało tydzień duchów. Obiekt rozświetli się migającymi, świecącymi i pomysłowymi dziełami z dyń. Zespół koszyckiego ZOO pokaże również jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dynie w  swoich nietradycyjnych postaciach zobaczycie również w miejscowym Ogrodzie Botanicznym. Nie wspominając już o tym, że także wasze dzieci mogą poznać frazę „Adela jeszcze nie jadła kolacji“. W raju roślin Ogrodu Botanicznego Koszyce, w tym samym terminie prezentowane będą również owadożerne rośliny.

 

screen sk4 jpg

Jeśli również wasza rodzina czy druga połówka ulegną powakacyjnej depresji i będą poszukiwali światełka na końcu tunelu, a więc czegoś, co w najbliższym czasie sprawi im radość, wyciągnijcie asa z rękawa i  zaproponujcie: „A może by tak wybrać się na weekend do Koszyc?“Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja